DATÇA'DA "KAYIP 25 BİN VATANDAŞ" ARANIYOR! - Marmaris BültenMarmaris Bülten

23 Mayıs 2022 - 06:26

DATÇA’DA “KAYIP 25 BİN VATANDAŞ” ARANIYOR!

Datça’da, resmi nüfus 25 bin ama 50 bin kişi yaşıyor!..
                 İmar Barışı dışında kalan 600 kaçak yapının yıkımına başlandı!
Muğla’nın tarihi ve turistik ilçesi Datça’da, Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça halkına seslenerek; daha iyi hizmet almanız için, sizinde yaşadığınız Datça’ya sahip çıkmanız gerekir.”

DATÇA’DA “KAYIP 25 BİN VATANDAŞ” ARANIYOR!
Son Güncelleme :

26 Şubat 2022 - 23:27

165 views

DATÇA’DA “KAYIP 25 BİN VATANDAŞ” ARANIYOR!
Datça’da, resmi nüfus 25 bin ama 50 bin kişi yaşıyor!..
İmar Barışı dışında kalan 600 kaçak yapının yıkımına başlandı!
Muğla’nın tarihi ve turistik ilçesi Datça’da, Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça halkına seslenerek; daha iyi hizmet almanız için, sizinde yaşadığınız Datça’ya sahip çıkmanız gerekir.” Dedi.

HABERİN VİDEOSU

Belediye Başkanı Gürsel Uçar AjansCANKA’ya özel yaptığı açıklamada;  “Datça’da resmiyette 24 Bin 519 nüfusa sahibiz. Sanki Datça’da yaşayan insanların sayısı 25 Bin gibi algılanıyor. Oysa ki Datça’da şu anda bu nüfusun iki katı olan yaklaşık 50 Bin kişi yaşıyor. Ben yaz nüfusuna göre turizm mevsimi nüfusuna göre hazırlık yapıyorum.  Personelimin izinlerini bile ona göre yapıyorum. Şimdi her gün her mahallenin çöpünü almak zorundayım Datça yerleşimi dağınık bir yer. Bunun yanında Datça’da yaşayan vatandaşlarımız, madem ki burada hep beraber yaşıyoruz, gelin nüfus ikamet kaydınızı da buraya aldırınız ve resmi olarak ta yaşadığınız yerde görününüz, ikinci konut gösterdiğiniz Datça, ilk adresiniz olsun. Bizler iller Bankasından Nüfusa göre pay alıyoruz. Şuan  Datça’da yaşayan nüfus; resmiyette  gerçek olarak yansıdığında, burada yaşayan 50 Bin kişiye göre, verdiğimiz hizmet te o ölçüde artacaktır. Şimdiki halimizle bakanlıklardan da kadro alamıyoruz. Nüfusumuz 30 Bin altında görüldüğü için ihtiyacımız olan kadrolar verilmiyor. Çevre ve Şehircilik bakanlığından kadro istedim ama nüfusumuz 30 binin altında görüldüğü için verilmesi gereken 20 kişilik kadro verilmiyor. Bu kadroyu alabilsek alacağımız Mimar, İmşaat Mühendisi ve Şehir plancısı kadrolarıyla daha iyi hizmet vereceğiz. Ayrıca sağlık konusunda da  Devlet Hastanemizde yeni uzman doktor kadroları açılacak, yeni uzman doktorlar gelecek. Sevgili vatandaşlarımız madem Datça da yaşıyorsunuz, o zaman ikametinizi de buraya alın yaşadığınız yere destek olun. Bizde verdiğimiz hizmet kalitesini daha da yükseltelim.”
DATÇA’DA 600 KAÇAK YAPI YIKILACAK


Bu konunun dışında Datça’nın diğer bir sorununda bir türlü önüne geçemediğimiz kaçak yapılaşma!.. Şu anda Datça, pandemiden sonra insanların yaşamak istediği ilgi duyduğu kent oldu. Son günlerde Datça’ya gelen kimi vatandaşlarımız ruhsatsız, izinsiz yapı yapıyor. Bulunduğumuz çevreyi iyi korumamız gerekiyor. Hiçbir zaman izinsiz yapı yapmanın bahanesi olamaz. 2018 yılında İmar barışı kapsamına giren yapıların dışında, bugüne kadar 600 kaçak yapı tespit ettik ve yıkımlarına başladık. Hiç kimse kaçak yapıyla barınma sorununu iş sorununu gidermeye çalışmasın, inşaatını uhsatlı yapsın. Kaçak yapı yapacaksak çocuklarımızı neden mimarlık mühendislik şehir planlama gibi bölümlerde okutuyoruz o zaman? Kimi vatandaş inşaat ruhsatı aldıktan sonra ruhsatlı proje dışına çıkarak, ruhsata aykırı inşaat yapıyor. Yok balkonu içeri aldım yok çocuk odası ilavesi gibi bahanelerle kaçak yapı suçu işliyor. Bunların hepsinin proje aşamasında düşünülüp ona göre ruhsat alınması gerekiyor. Burada huzur içinde barış içinde hep beraber yaşayabilmemiz için hepimizin kurallara uyması gerekir.” dedi. AjansCANKA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.